Vienatvė – viena didžiausių mūsų laikų rykščių. Daugiau kaip kas penktas pasaulio žmogus (23 proc. populiacijos) jaučiasi labai vienišas – rodo „Meta Gallup“ apklausų duomenys. Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas Pranas Šerpytis pastebi, jog daugelis mokslinių tyrimų JAV ir Europoje nagrinėja vienišumo ir socialinės izoliacijos poveikį sveikatai. Įrodyta, kad šie veiksniai tiesiogiai susiję su širdies ligomis ir net beveik dvigubai didesne mirtingumo rizika. Profesorius pabrėžia, kad vienatvę patiriančių asmenų gyvenimo kokybė būna prastesnė, jiems tris kartus dažniau pasireiškia nerimas, nevilties jausmas, pablogėjusi nuotaika, jautrumas, pyktis, kartais net agresyvumas. Anot jo, vienišumas ir socialinė izoliacija turi įtakos ir išgyvenamumui.
Štai keletas psichologų patarimų, kaip kurti ir saugoti draugystes, kad gyvenime nepritrūktų prasmingų ir artimų ryšių, o tuo pačiu mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką
- Ugdykite emocinį intelektą
Draugauti norime visi, tačiau ne visi mokame. Jei nesiseka megzti draugysčių, gali būti pravartu skirti dėmesio emociniam intelektui ugdyti. Pasvarstykite, ar esate pakankamai empatiški, ar gebate atjausti ir palaikyti draugą, kai jam to reikia, ar esate geri klausytojai ir patikimi paslapčių sergėtojai? Tyrimai rodo, kad žmonės su aukštu emociniu intelektu turi daugiau draugų ir yra labiau mėgstami. Laimė, emocinį intelektą galima ugdyti.
- Nepamirškite gyvo bendravimo
Technologijų amžius suteikia galimybę pasiekti draugus visur, kad ir kur jie būtų. Tačiau tuo pačiu technologijos iš lėto išstumia gyvą bendravimą. Nepasiduokite šiai tendencijai – organizuokite gyvus draugų susitikimus, rinkitės aktyvias veiklas kartu, eikite į renginius. Bendrai patiriami įspūdžiai žmones suartina ir stiprina draugystę labiau nei ilgos susirašinėjimo valandos.
- Būkite atlaidesni
Viena priežasčių, kodėl nutrūksta draugystės – esame pernelyg reiklūs ir kritiški. Svarbu suprasti, kad kiekvienas žmogus turi mažų trūkumų. Nenusisukite, jei jis kurį kartą negalėjo jums padėti, išklausyti ar susitikti, per darbus ir reikalus pamiršo jums svarbią progą. Tobulų draugų nėra, o jei tokių ieškosite, gresia papildyti vienišų žmonių gretas.
- Nebijokite imtis iniciatyvos
Dažnai žmonės nori bendrauti, bet nedrįsta pirmi žengti žingsnio. Pakvieskite mėgstamą kolegą ar seniai matytą draugą išgerti kavos, suorganizuokite klasės draugų susitikimą. Užkalbinkite patinkantį žmogų kartu lankomuose užsiėmimuose ar sporto salėje. Tokia iniciatyva gali bauginti, tačiau naujai užsimezgusios draugystės džiaugsmas atpirks visus nepatogumus.
Straipsnį apie vienišumo poveikį širdies bei kraujagyslių ligoms skaitykite čia.
Psichologų patarimus skaitykite čia.
Pagal Psichologijatau.lt straipsnį,
administratorė E. Romeiko
Nuotr.Pixabay